در ساخت و سازهای ساختمان ها آسانسور از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده می باشد . به طور کلی آسانسور ها دارای سه نوع سرعت می باشند :

سرعت کم در محدوده 0 تا 40 متر در دقیقه  (0.6 متر در ثانیه )

سرعت متوسط در محدوده 0 تا 63 متر در دقیقه  ( 1.05 متر در ثانیه )

و سرعت بالا در محدوده 0 تا 96 متر در دقیقه  ( 1.6 متر در ثانیه )

امروزه پروژه های بسیاری برای بهبود عملکرد انرژی در آسانسور انجام می شود اما در هیچکدام از این پروژه ها بهره وری انرژی دغدغه اصلی نبوده است . گزینه های دیگر مانند محدودیت فضا ، قابلیت اطمینان ، سواره راحت و … نگرانی اصلی تامین کنندگان بوده است. اما در چند سال گذشته نگرش عموم برای استفاده از فن آوری انرژی کارآمد و صرفه جویی در انرژی و هزینه منجر به رقابت بین تامین کنندگان آسانسور شده است.

آسانسورهای معمولی علاوه بر مصرف انرژی بیش از حد دارای نقاط ضعف دیگری نیز می باشد.

از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)  سرعت عملکرد پایین در محدوده 34 تا 38 متر در دقیقه  (0.5 تا 0.6 متر در ثانیه)

2) افزایش ناگهانی جریان در هنگام شروع و توقف

3) ایجاد تلفات سنگین قطعات سیستم

4) افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری

راه حل استفاده از اینورتر در سیستم آسانسور که در بسیاری از کشورها امری ضروری محسوب می شود موجب صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی و هزینه خواهد شد و آسانسور در شرایط ایمن و پایدار با راندمان بالا کار خواهد کرد.

در آسانسور های اینورتر دار اینورتر رابط بین برق و موتور آسانسور است . درایو با تغییر فرکانس نمودار حرکتی منظمی از شروع تا انتها و ایستادن آسانسور ایجاد می کند.

اینورتر به صورت کاملا اتوماتیک جریان در حین راه اندازی را به مقدار لازم افزایش و در حین کار به مقدار لازم کاهش می دهد. کاهش جریان موتور به صورت اتوماتیک هنگامی که بار موتور کم می شود موجب افزایش طول عمر موتور می شود.

مزایای استفاده از راه حل اینورتر در آسانسور

– آماده برای ارتباط با فیلتر یکپارچه Line reactor,EMC , مقاومت ترمز و کنتاکتور برای دستورات جا به جایی و حرکت ( به همین دلیل نیازی به سیم کشی اضافی نیست)

– راندمان بالا ، سرعت در حال اجرا 60 تا 70 متر در دقیقه ( 1 تا 1.6 متر در ثانیه) می باشد که تقریبا دو برابر سریعتر از آسانسور های سنتی 34 تا 38 متر در دقیقه  ( 0.5 تا 0.6 متر در ثانیه) می باشد.

– بازگشت و ذخیره سازی انرژی به شبکه برق ، صرفه جویی در هزینه

– کاهش ضربات احتمالی سیستم ، افزایش طول عمر چرخ دنده ها ، غلتک ، زنجیرها ، چرخ دنده ها و … و همچنین هنگامی که موتور در حال راه اندازی است از افزایش ناگهانی جریان جلوگیری کرده و باعث کاهش تداخل بین دستگاههای مصرفی برق می شود.

– سیستم حفاظتی جهت افزایش طول عمر موتور

– کاهش سرو صدا و استهلاک قطعات و در نتیجه کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری

– سازگاری با محیط زیست

– در مقایسه با سیستم سنتی آسانسور احساس راحتی شگفت انگیزی را تجربه خواهید کرد

طبق آمار بدست آمده از تعداد آسانسورهای معمولی مورد استفاده ، با تجهیز آسانسورهای فعلی به اینورتر علاوه بر صرفه جویی 734 میلیون دلاری  باعث آزاد شدن 2160 مگاوات انرژی به شبکه برق می شود.