محاسبه OEE

امروزه برای هر کارخانه تولید کننده نیاز به بهینه سازی و بهبود روند تولید برای رقابت بهتر امری ضروریست.
برای بهبود و افزایش کارامدیخط تولید بایستی اطلاعات دقیقی از مقدار تولید ، زمان کارکرد ماشین آلات ، زمان توقف ماشین آلات ، میزان ضایعات داشت تا بتوان با این اطلاعات و مقایسه آن با شرایط ایده آل ، اشکالات سیستم را پیدا کرده و آنها را برطرف نمود تا میزان تولید را افزایش داد.یکی از اشکالات بزرگ شرکت های تولید کننده ، دریافت گزارشات دستی از کارمندان است که در بسیاری از مواقع این گزارشات غیر واقعی و تقریبی است که این موضوع سبب میشود تصمامات نادرستی اخذ شده و مشکل را بجای اینکه حذف کند بزرگ تر نماید.
درگذشته این تصور وجود داشت که استفاده از سیستم های جمع آوری دیتا یک راهکار لوکس میباشد و تنها شرکتهای بزرگ توان استفاده از آن را دارند. اما در وضعیت اقتصادی امروز و حضور رقبای بسیار اگر به این موضوع توجه نشود ، قطعا شکست اقتصادی را به همراه خواهد داشت.
در ادامه توضیح خواهیم داد که OEE  تنها راهکاریست که میزان بهره وری خط تولید را به شما نشان خواهد داد و هر مدیر یا سرمایه گذاری نیاز به ارزیابی خط تولید خود دارد تا بتواند بازده سرمایه‌گذاری را بدست آورد.
OEEچیست؟
OEEمخفف   Overall Equipment Effectiveness به معنای اثر بخشی کلی تجهیزات میباشدکه از سه عامل زمان کارکرد، تعداد تولید و میزان ضایعات استخراج میشود. اما دست یابی به OEE صحیح صرفا با گزارشات دقیق و بدون دخالت نیروی انسانی امکان پذیر است.
یک مقدارOEE  صد در صد در واقعیت امکان پذیر نیست و رسیدن به آن غیر ممکن است اما با دقت نظر در گزارشات و پیدا مشکلات و کاستی ها میتوانOEE  را به نزدیک صد در صد رساند.
یکی از بهترین مثال ها در این زمینه مدل بهره وری تویوتاست که در ابتدا برای افزایش بهره وری خط تولید با نصب چراغ سیگنال برای هر بخش به کارگران خود گفت در صورت بروز خطا در بخش خودشان بایستی سریعا شاستی چراغ سیگنال را فشرده تا تعمیرکاران سریعا به تعمیر دستگاه معیوب بپردازند.
در آمارهای جهانی برآورد شده که یک کارخانه با تولید متوسط OEE حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد دارد. اما با استفاده از یک سیستم اسکادا و تحلیل داده های آن میتوان این عدد را ۵ تا ۲۵ درصد افزایش داد. یعنی با همان خط تولید و تا ۴۰ درصد سود بیشتر
Availibility
پس از بررسی گزارشات یکی از عامل هایی که میتوان بهبود بخشید زمان و در دسترس بودن است. برای تولید همیشه یک زمانبندی وجود دارد. زمان شروع کار ، سرعت تولید ، زمان ناهار و استراحت ، وقفه های ناخواسته در کار و احیانا وقفه های عمدی در کار میتواند در یک سیستم ثبت شود تا پس از بررسی ایرادات موجود رفع گردد. بطور مثال ممکن است زمانبندی برای صرف ناهار سی دقیقه باشد امادر عمل بیش از پنجاه دقیقه طول بکشد. که میتوان این اتلاف زمان را مدیریت کرد.
Performance
این شاخص در واقع کاهش تولید در بازه زمان است که عوامل مختلفی در آن تاثیرگذار است. این عوامل میتواند ناکارآمدی اپراتور ، خرابی دستگاه ، کیفیت نامطلوب مواد اولیه ، شرایط محیطی محدودیت جا و …. باشد که باعث میشود ماشین آلات با ظرفیت کامل کار نکند
Quality
این شاخص بیانگر میزان تولیداتی است که دارای تست کنترل کیفیت هستند و در واقع میزان ضایعات نیز توسط این پارامتر مشخص میشود.
شاخص OEE از ترکیب سه عامل بیان شده استخراج میشود.
Availibility*Performance*Quality
هدف از نگارش این مقاله این است که نشان دهد یک سیستم اسکادای توانمند همچون mySCADA میتواند با جمع آوری اطلاعات و ارائه گزارشات دقیق اشکالات را مشخص کرده تا با رفع آنها به افزایش سود و بهره وری رسید.
مثال : فرض کنید یک کارخانه تولید شامپو باOEE ، ۶۵ درصد سالانه سودی در حدود ۲۰ میلیارد تومان داشته باشد. این کارخانه با استفاده از mySCADA میتواند حداقل ۱۰ درصد از عوامل ناکارآمدی خط تولید را شناسایی کند و بدین ترتیب میتواند ۲ میلیارد تومان درآمد بیشتر داشته باشد.

ادامه مطلب

محیط های آبی

 

70% از سطح زمین با آب پوشیده شده است. با این حال، با در نظر گرفتن اقیانوس ها و یخچال های طبیعی قطبی، تنها 1٪ آب شیرین است که می تواند توسط انسان و حیوانات استفاده شود. گرامی داشتن منابع آب به مهم ترین مسئله در جهان تبدیل شده است. برای استفاده کارآمدتر از منابع آب، دلتا با کارایی بالا راه حل های اتوماسیون صنعتی به سیستم های تصفیه آب، معرفی کرده است. با استفاده از سیستم های نظارت هوشمند و HMI، هر جنبه ای از عملیات را می توان کنترل کرده و به حداکثر توانایی رساند.

10

سیستم های تصفیه آب اتوماتیک دلتا به طور خودکار می تواند تست کیفیت آب را انجام داده، و می تواند پمپ را در کارآمد ترین سطح خود نگه دارد. پس از تکمیل فرآیند، آب تصفیه شده به رودخانه و یا اقیانوس روانه خواهد شد. لجن تولید شده در فرآیند تصفیه آب را می توان به خشت برای مواد در ساختمان های سازگار با محیط زیست تبدیل کرد. با یکپارچه سازی سیستم و برنامه های کاربردی ، دلتا آلودگی را کاهش می دهد و باعث استفاده مناسب از منابع آب می شود.

ادامه مطلب

الکترونیک

11

صنعت الکترونیک در سال های اخیر به سرعت توسعه یافته و انواع محصولات الکترونیک و IC به طور مداوم به بازار معرفی شده است. تمام صنایع تولیدی با محیط رقابتی شدید و افزایش دستمزد نیروی کار جهانی مواجه شده است. تحت این شرایط، رقابت برای تمامی بخش های صنعت منجر به تولید با کیفیت بالا و کارآمد شده است. علاوه بر کاهش قابل توجه نیروی انسانی، تولید خودکار بیشتر می تواند به کاهش خطای انسانی و بهبود کیفیت محصول و بهره وری، که بهترین راه حل به منظور افزایش رقابت است تبدیل شود.

سرعت و دقت دو عامل کلیدی برای بهبود بهره وری می باشد. با سالها تجربه در کنترل اتوماسیون صنعتی، دلتا طیف گسترده ای از محصولات اتوماسیون با دقت بالا و سریع و با توجه به نیازهای بازار از جمله درایوهای AC موتور، درایو سروو موتورهای AC و کنترل کننده های منطقی برنامه ریزی، سیستم های دید نوری، HMI، کنترل دما و سنسورهای فشار  را ارائه کرده است. این محصولات راه حل های مختلف یکپارچه برای انجام وظایف کنترل سرعت بالا و دقیق از جمله تغییر، تشخیص، و بسیاری دیگر را تهیه کرده است. علاوه بر کنترل حرکت، دلتا سیستم بینایی ماشین سری DMV به انجام بازرسی دقیق برای بهترین کیفیت محصول را فراهم می کند. بازرسی عالی از جمله موقعیت، تشخیص از راه دور، بازرسی نقص، شمارش و بسیاری دیگر می باشد. این بهترین راه حل برای بهبود میزان عملکرد محصول و راندمان تولید است.

ادامه مطلب

جرثقیل

12

صنایع سنگین از شاخص های مهم قدرت یک کشور است. نیاز به سرمایه گذاری های بزرگ و استفاده از تکنولوژی به روز به طور گسترده ای در استخراج انرژی، اسکله، کشتی سازی، تدارکات، تولید برق، آسانسور و دیگر سیستم های صنعتی استفاده می شود. دلتا با تکیه بر توانایی های خود در اتوماسیون صنعتی مجموعه ای از محصولات صنعتی اتوماسیون صنعت بلند کردن اجسام است که شامل درایوهای AC موتور، PLC ها، HMI، سیستم سروو AC است.. دلتا همچنان به ارتقاء ایمنی، قابلیت اطمینان و کنترل دقیق از بلند کردن جرثقیل به منظور کاهش زمان حمل و نقل و هزینه های نگهداری، ایجاد یک ترکیب برنده برای مشتریان توجه ویژه ای دارد.

ادامه مطلب

صنعت پلاستیک

13

لاستیک و پلاستیک مواد در هر صنعت، از دفاعی و هوافضا به اتومبیل، ماشین آلات، الکترونیک، و ساخت و ساز وجود دارد. صنایع لاستیک و پلاستیک به مدت طولانی نقش ضروری در زنجیره تامین صنعتی ایفا کرده است. با این حال، با رشد آگاهی های زیست محیطی جهانی و ظهور اقتصاد سبز، مواد جدید در حال معرفی و پردازش در برنامه های کاربردی صنعتی بوده و این مسائل در حال شتاب بخشیدن به توسعه و تحول صنایع لاستیک و پلاستیک می باشد. با سالها تجربه حرفه ای در الکترونیک قدرت و کنترل اتوماسیون صنعتی، دلتا الکترونیک طیف گسترده ای از محصولات پیشرو در صنعت به صنایع لاستیک و پلاستیک، از جمله درایو سروو موتور، PLC ها، HMI، کنترل دما، سنسور فشار، تجهیزات برق صنعتی وبسیاری دیگر را ارائه کرده است.دلتا نیز یک راه حل مقرون به صرفه یکپارچه، انرژی ترکیبی از صرفه جویی در سیستم HES ، کنترل سیستم های هیدرولیک معرفی کرده است. با استفاده از فشار دقیق و کنترل جریان، حذف تلفات انرژی در و صرفه جویی در انرژی تا 60٪ را فراهم می کند.  صنایع لاستیک و پلاستیک دلتا با صرفه جویی در انرژی، دقیق، سرعت بالا و ماشین های قالب گیری تزریقی نوآورانه فراهم آورده است. محصولات اتوماسیون پیشرفته دلتا بهترین راه حل برای مشتریان با افزایش رقابت صنعتی خود می باشند.

ادامه مطلب

نساجی

لباس نشان دهنده هویت هر فرد، برای ایجاد پوشاک از منسوجات استفاده می شود.

14

صنعت مد امروزه نیز در محدوده پارچه وارد شده است. صنعت نساجی است که به شدت به کیفیت محصولات اهمیت داده در روند نساجی اتوماتیک متمرکز شده است. برای برنامه های کاربردی ماشین آلات نساجی، اتوماسیون صنعتی دلتا یک مجموعه کامل از برنامه های تجهیزات کنترل که به طور عمده روی مصرف کم قدرت، سرعت بالا، اتوماسیون و دیجیتالی کردن تمرکز دارد ارائه می دهد. با استفاده از PLC به عنوان کنترل کننده اصلی، یک encoderبرای تشخیص موقعیت، درایوهای موتور AC ها یا درایوهای سروو AC برای کنترل حرکت، الزامات نساجی با سرعت بالا و دقت بالا کنترل تنش و کنترل هماهنگ سازی را می توان ایجاد کرد.پارامترها نیز می تواند توسط یک HMI برای تنظیم کنترل دما و تشخیص فرایند تولید، که می تواند به طور موثر در mercerizing ماشین آلات استفاده شود. در ماشین آلات رنگرزی ، ماشین لباسشویی، و ماشین آلات چاپ روی پارچه نیز کاربرد دارد.

ادامه مطلب

بسته بندی

 

15

در یک بازار پر از انتخاب، بسته بندی محصول توجه مصرف کنندگان را نیز جلب می کند. کیفیت بسته بندی، نشان دهنده کیفیت محصول است. بسته بندی های جذاب می تواند در جذب کردن خریداران برای اولین بار کمک فراوانی کرده و در خرید محصولات بسیار مهم است و می تواند یک عامل کلیدی در تصمیم گیری خرید باشد.

برای بسته بندی ، افزایش هزینه نیروی کار، موضوع اصلی است. به طور کامل تولید کنترل خودکار می تواند جایگزین نیروی انسانی، و توسعه صنعت در همان زمان شود و این تبدیل به انگیزه و روند در حال توسعه و رشد مداوم صنعت بسته بندی خواهد شد.

اتوماسیون صنعتی دلتا یک راه حل کلی ،سریع، دقیق، نظارت بر سرعت بالا و ثبات سیستم است که برای صنعت بسته بندی مورد نیاز است. سیستم سروو دلتا، این راه حل از طریق تابع که به سرعت واکنش نشان می دهد و دارای قابلیت اصلاح دقیق برای دستیابی به دقت موقعیت یابی و افزایش بهره وری است را ارائه می دهد. با رزولوشن بالا AC سروو موتور دلتا بدون شتاب و کاهش سرعت اضافی است و سر و صدا را می توان کاهش داد. آسیب به ساختارهای مکانیکی و هزینه های نگهداری نیز تا حد زیادی کاهش یافته است. با DMCNET شبکه کنترل در ارتباط با یکدیگر به ارائه عملکرد بالا برای کنترل حرکت چند محور و اجتناب از ضایعات غیر ضروری با توجه به خطاهای محاسبه و اشتباهات کمک می کند. دستیابی به تولید با سرعت بالا، بهره وری و کیفیت روند اصلی برای صنعت بسته بندی در آینده است.

ادامه مطلب

اتوماسیون ماشین

 16

با پیشرفت در فن آوری اتوماسیون، شرکت ها به جای استفاده از کتابچه راهنمای کار با سیستم های کنترل اتوماسیون مکانیکی در فرایند تولید از اتوماسیون بهره مند شده اند. امروزه، منافع اقتصادی و پیشرفت های تکنولوژیکی است که اتوماسیون برای ایجاد ارزش شرکت و افزایش رقابت صنعتی به ارمغان می آورد. برای برنامه های کاربردی اتوماسیون صنعتی، اتوماسیون صنعتی دلتا نشان می دهد که  با وجود متخصصان حرفه ای R & Dو تجربه در تولید ماشین آلات کنترل اتوماسیون صنعتی و الکترونیک با بهره وری بالا، دقت، راه حل در بخش های بسته بندی، ابزار و ماشین آلات،منسوجات، آسانسور، بالابر و جرثقیل، لاستیک و پلاستیک، و همچنین الکترونیک بسیاری از سالهای خود را برای محصولات و راه حل های با کیفیت صرف کرده است.

ادامه مطلب

اتوماسیون کارخانجات

امروزه با توسعه و پیشرفت های تکنولوژیک در زمینه اتوماسیون مشکلات زیادی برای توسعه دهندگان سیستم ها در بازار اتوماسیون کارخانه حل شده است. گیاهان، تجهیزات جانبی و دستگاه های ارتباطی نیاز به آخرین تکنولوژی ها و راه حل ها به منظور کمک به مشتریان در انواع ماموریت های حیاتی در انواع محیط  و برای برآورده کردن نیازهای مشتریان داشته است.

17

دلتا الکترونیک خود را به صنعت اتوماسیون کارخانه برای سال اختصاص داده  و دارای حس قوی رسالت در این زمینه است. از طریق پژوهش و توسعه ، دلتا اتوماسیون خط تولید کامل از جمله درایوهای AC ، درایو سروو AC، کنترل کننده های منطقی برنامه ریزی، HMI، کنترل دما و…  ارائه کرده است. علاوه بر این، دلتا راه حل های کامل و قابل اعتماد مانند سیستم های صرفه جویی در انرژی برای دستگاه آسانسور، سیستم های تهویه مطبوع، روشنایی، کمپرسورهای هوا و بهبود کیفیت توان و کاهش مصرف انرژی به میزان قابل توجه، افزایش بهره وری انرژی و ارائه مدیریت تولید برای کمک به مشتریان در بازار به شدت رقابتی فراهم می کند.

ادامه مطلب

اتوماسیون صنعتی

 آغاز اتوماسیون به انقلاب صنعتی در قرن هجدهم برمی گردد، زمانی که مردم شروع به استفاده از ماشین آلات به جای نیروی کار انسان و قدرت حیوانی کردند. با پیشرفت در فن آوری، الکترونیک، کامپیوتر و تحولات سریع در مناطق دیگر، مفاهیم برای کنترل دستگاه پیچیده تر شد. اتوماسیون به تدریج تبدیل به یک سیستم عامل به صورت خودکار، انتقال داده ها، قضاوت و کنترل مستقیم با توجه به دستورات شد. از طریق تکنولوژی الکترونیک پیشرفته، اتوماسیون صنعتی به یک سطح بالاتر رسیده است. مجموعه کاملی از سیستم های اتوماسیون صنعتی قادر به انجام کنترل هوشمند و برنامه نویسی کامل است.

دلتا خود را به زمینه اتوماسیون صنعتی در طول دهه گذشته اختصاص داده است. با سالها بینش و تجربه در الکترونیک قدرت و کنترل اتوماتیک، دلتا اولین محصولات AC موتور درایو خود را در سال 1995 راه اندازی کرد. از آن زمان به بعد، دلتا با گسترش خطوط تولید خود و توسعه کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی و ورود به حوزه کنترل به حرکت ادامه داده است. محصولات اتوماسیون صنعتی، سیستم ها و راه حل های دلتا هستند که به طور گسترده ای در زمینه های مختلف در سراسر جهان امروز از جمله مواد غذایی، منسوجات، مواد شیمیایی، الکترونیک، لاستیک، پلاستیک، دارویی، چاپ، ابزار و ماشین آلات، پردازش ماشین آلات و تجهیزات تولید خودکار، و همچنین هوای هوشمند ، تامین آب، صرفه جویی در انرژی تجهیزات و راه حل برای کارخانه ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. با متخصصین توانمند و قوی، فن آوری های پیشرفته و خدمات سریع جهانی، اتوماسیون صنعتی دلتا محصولات با کیفیت، قابلیت اطمینان با شعار”اتوماسیون جهانی در حال تغییر” به ارمغان می آورد .

ادامه مطلب

تهویه مطبوع در فروشگاه ها و مکانی راحت برای خرید لذت بخش

بازارها و مراکز خرید به فضاهای بزرگ که در آن تعداد زیادی از خریداران وجود دارد  تغییر تشکیل داده شده است. اتوماسیون طراحی سیستم تهویه هوا در یک منطقه خرید و سیستم تهویه مطبوع  باید احساس آرامش، سلامت، صرفه جویی انرژی را در نظر بگیرند. سیستم کنترل هوشمند تعبیه شده در بازار تهویه مطبوع هر سه نیاز را هم زمان در نظر می گیرند.

9

ویژگیها:

* تشخیص دما و رطوبت در محیط داخلی و خارجی برای تنظیم به موقع

* پیاده سازی کنترل FCU هوشمند برای تنظیم سرعت فن بر اساس دما برای صرفه جویی در انرژی است.

* تشخیص غلظت CO2 داخل ساختمان اجازه ورود هوای تازه در زمان های مناسب برای بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان را می دهد.

19

ادامه مطلب

هوا ساز(AHU) صرفه جویی در انرژی

ماژول صرفه جویی در انرژی AHU از BEMS دلتا سیستم خبره برای صرفه جویی در انرژی با اطمینان از سلامت انسان و حفاظت از محیط زیست می باشد. علاوه بر صرفه جویی در انرژی، کیفیت هوا در محیط داخلی را تضمین و درجه حرارت  به طور خودکار تنظیم می شود. با استفاده از مدیریت انرژی کارآمد باعث بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان خواهد شد.

ویژگیها و مزایا

* تشخیص هوشمند و کنترل A / C با الگوریتم فازی و سیستم خبره

* تنظیم درجه حرارت به صورت خودکار

* پیاده سازی AHU هوشمند کنترل اینورتر و دما وصرفه جویی انرژی

* تنظیم دریچه خروجی هوا به صورت اتوماتیک و برای اطمینان از کیفیت هوای داخل ساختمان است.

* مجهز به سنسور های بی سیم زیست محیطی برای افزایش دقت تشخیص دما

* پشتیبانی از تنظیم ریموت درجه حرارت هوا ، انتخاب حالت از BEMS دلتا برای  به حداکثر رساندن صرفه جویی انرژی و به حداقل رساندن نیروی انسانی

8

کاربردها:

مراکز خرید، بیمارستان ها، فضاهای عمومی، ساختمان های کارخانه، ساختمان های اداری، ساختمان مدرسه، ساختمان های دولتی، و …

ادامه مطلب