راهکارهای اتوماسیون صنعتی

دلتا با تولید محصولات مختلف راهکارهای اتوماسیون صنعتی را در صنایع مختلف ارائه کرده است . ما در این صفحه قصد داریم تا بخشی از راهکارهای اتوماسیون صنعتی را بصورت مختصر توضیح دهیم . در صورتی که برای راهکار خود نیاز به مشاوره دارید لطفا با همکاران فنی ما در تماس باشید

مانیتورینگ فلوکامپیوتر

فلوکامپیوترها از مهمترین تجهیزات موجود در پالایشگاههای گازی می باشند که بایستی داده های مربوط به فلومترها و آنالایزرهای گاز را بطور مداوم پایش کرده و یک تصویر کلی را دراختیار کاربران سیستم قرار دهند .

اهمیت فلوکامپیوترها از آنجا مشخص می شود که اگر در عملکرد آن اشکالی پیش آید ممکن است پالایشگاه دچار مشکل در عملیات فرآیندی گردد. از این رو عملکرد صحیح فلوکامپیوتر و پایش اطلاعات آن در عملکرد صحیح پالایشگاه تأثیر بسزایی خواهد داشت.

برای پایش کامل داده های فلوکامپیوترها استفاده از سیستم مانیتورینگ یا اسکادا الزامی می باشد. از آنجا که فلوکامپیوترها داده های بسیاری دارند، طراحی یک پنل جامع از وضعیت داده ها و تحلیل داده ها بصورت گراف و همینطور اطلاع رسانی سریع از وقوع خطاها می تواند به بهبود فرایندها در پالایشگاه کمک نماید.

در کنار طراحی پنل جامع، ثبت داده ها و گزارش گیری ازآنها در بازه های زمانی دلخواه کمک بسیاری در بهبود شرایط و تصمیم گیری های آتی می نماید.

شرکت کراس صنعت مانا از شرکت های توانمند در حوزه اجرای سیستم های اسکادا و مانیتورینگ صنعتی در ایران می باشد که با تجربه بالا در اجرای سیستم های مانیتورینگ در پالایشگاه ها و آشنایی کافی با تجهیزات موجود در پالایشگاه ها، توانی طراحی و اجرای سیستم مانیتورینگ فلوکامپیوترها را دارا می باشد.

اجرای سیستم مانیتورینگ فلوکامپیوترها این امکان را فراهم می کند تا غیر از اپراتورهای اتاق کنترل که اطلاعات و تعطیل های فلوکامپیوتر را رصد می کنند، افراد مسئول و مدیران نیز دسترسی به سیستم داشته باشند و بصورت برخط داده ها و گزارشات را مشاهده نمایند.

لطفاً جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اجرای سیستم مانیتورینگ فلوکامپیوتر با ما تماس حاصل فرمائید.

 

 

 

ادامه مطلب

Wake up و Sleep در راه اندازی بوستر پمپ

در این مقاله قصد داریم به اهمیت پارامترهای Sleep  و Wake up در راه اندازی بوستر پمپ اشاره کنیم . همانطور که می دانید درایو با دریافت سیگنال آنالوگ از ترانسمیتر فشار , فرکانس خروجی را متناسب با PID  که برایش تعریف شده تنظیم میکند و در بسیاری مواقع خروجی PID  از ناحیه کارکرد پمپ می شود و عملا پمپاژ آب انجام نشده و پمپ و الکتروموتور داغ شده و آسیب می بینند . پس لازم است اگر خروجی PID از یک فرکانس مشخص کمتر گردید , خروجی درایو قطع شده و منتظر بماند تا خروجی PID به بالاتر از ناحیه کار پمپ رفته تا دوباره درایو الکترو موتور را راه اندازی نماید . در این حالت به خاموش شدن درایو Sleep یا خواب الکتروپمپ و به شروع به کار درایو Wake up را بیدار باش الکترو پمپ گفته می شود. اجازه دهید مثالی بزنیم . فرض کنیم که یک پمپ به یک الکتروموتور 1450 دور کوپل شده است . ناحیه کارکرد پمپ 500 دور بر دقیقه تا 1450 دور بر دقیقه می باشد. در این مثال فرکانس کارکرد پمپ 15 تا 50 هرتز بوده و اگر خروجی PID کمتز از 15 هرتز شود درایو فرمان Sleepرا اجرا کرده و در صورت کاهش فشار آب در لوله ها و افزایش خروجی PID درایو فرمان Wake up  را اجرا می نماید .

sleep wake up function
ادامه مطلب

نقش مانیتورینگ در گلخانه های تحقیقاتی

در این مقاله قصد داریم از مزیت های استفاده از سیستم مانیتورینگ در گلخانه های تحقیقاتی صحبت کنیم . یکی از الزامات در کارهای تحقیقاتی که عمدتا هم یک پروسه چند روزه یا چند ماهه هستند , ثبت لحظه به لحظه داده های موجود در محیط گلخانه میباشد تا در نهایت بتوان با بررسی روند این داده ها , مطلوب ترین شرایط محیطی را برای رشد گیاه فراهم کرد و همینطور با تجمیع این داده ها در کنار یکدیگر و رسم نمودار ها و گراف های مختلف میتوان به یک مدل گرافیکی برای رشد یک گیاه دست یافت .

چه داده هایی بایستی رصد و ثبت شوند؟

بطور عمومی داده هایی مانند دما , رطوبت , CO2 از اهمیت بالایی برخوردار هستند اما برای گلخانه های تحقیقاتی پیشنهاد میشود پارامتر هایی همچون شدت روشنایی , PH آب نیز ثبت شوند و عملکرد تمامی تجهیزات موجود در گلخانه مانند هواساز ها , چیلر , المنت ها , لامپ های رشد , پرده های متحرک ثبت شود تا در صورت بروز مشکل و تغییر شرایط محیطی بتوان براحتی مشکل را در مراحل بعدی رشد گیاه برطرف کرد.

نحوه نصب سنسور ها

سنسور ها بایستی در شرایطی نصب شوند که میانگین داده ها را اندازه گیری نمایند . بطور مثال اگر سنسور دما در موقعیتی نصب شود که زیر تابش مستقیم نور خورشید باشد عملا دمای گلخانه را بدرستی تشخیص نمیدهد و همینطور اگر از سیستم مه پاش استفاده می نمایید سنسور باید در موقعیتی قرار گیرد که خیس نشود در غیر این صورت سنسور به حالت اشباع رفته و رطوبت صد در صد را نشان می دهد . پیشنهاد میکنیم بجای استفاده از رطوبت ساز مه پاش از رطوبت ساز های التراسونیک در محیط گلخانه استفاده نمایید .

ادامه مطلب

مزیت های نصب اینورتر برای پمپ آب

اینورتر بوستر پمپ

امروزه با توجه به افزایش ساختمانهای بلند مرتبه و برج های مسکونی , اداری و تجاری , بوستر پمپ ها نقش ویژه ای در آسایش و رفاه ساکنین این ساختمانها دارند و از کار افتادن بوستر پمپ ها سبب ایجاد ناراحتی و استرس میان ساکنین میشود . حال بیایید بررسی کنیم که چه چیزهایی باعث میشود تا بوستر پمپ ها دچار مشکل شوند.

1- ایجاد نشتی در لوله ها , لرزه گیرها و اتصالات

یکی از دلایلی که سبب میشود تا سیستم آرسانی دچار نشتی آب شود , استارت لحظه ای الکتروپمپ و ایجاد ضربات کله قوچی در لوله ها میباشد . برا حل این مشکل پیشنهاد میشود از کنترل دور موتور برای راه اندازی نرم استفاده نمایید تا در نتیجه ضربات کله قوچی در سیستم آبرسانی بوجود نیاید.

 2- از کار افتادن پرشر سوییچ

پرشر سوئیچ ها بخاطر عملکرد مکانیکی بسیار زود مستهلک میشوند و در صورت از کار افتادن پمپ یا دائما روشن است یا دائما خاموش . پیشنهاد ما برای رفع این ایراد بزرگ استفاده از پرشر ترانسمیتر به همراه کنترل دور موتور یا اینورتر میباشد . استفاده از این دو تجهیز باعث میشود تا همیشه فشار آب داخل لوله ها ثابت بماند.

3- استارت های لحظه ای الکتروموتور

با توجه به اینکه فشار آب داخل لوله ها همیشه ثابت نیست الکتروپمپ دائما روشن و خاموش میشوند که باعث میشود تا جریان لحظه ای در حدود 5 برابر از شبکه بکشد و این موضوع سبب مستهلک شدن الکترو موتور و تجهیزات الکتریکال میشود . پیشنهاد میکنیم از کنترل دور موتور یا اینورتر برای راه اندازی نرم موتور استفاده کنید یا طول عمر تجهیزات الکتریکال شما افزایش پیدا کنند.

در نهایت بایستس ذکر کنیم که نصب اینورتر برای بوستر پمپ میتواند به کاهش چشمگیر هزینه های تعمیرات منجر شود , بطور مختصر مزیت های نصب اینورتر برای بوستر پمپ شامل موارد ذیل میباشد

  • کاهش ترکیدگی لوله ها به دلیل کاهش فشارات کله قوچی
  • راه اندازی نرم موتور و کاهش اصطحلاک موتور
  • بهینه سازی مصرف برق و کاهش هزینه انرژی
  • یکنواختی فشار آب در لوله ها

با اینورتر های مختلف میتوان بوستر پمپ ها را راه اندازی کرد اما بعضی از اینورترها پارامترهای مخصوص راه اندازی پمپ را دارا میباشند . پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با این درایو ها به صفحه اینورتر های مخصوص بوستر پمپ مراجعه فرمایید

ادامه مطلب

محاسبه OEE

امروزه برای هر کارخانه تولید کننده نیاز به بهینه سازی و بهبود روند تولید برای رقابت بهتر امری ضروریست.
برای بهبود و افزایش کارامدیخط تولید بایستی اطلاعات دقیقی از مقدار تولید ، زمان کارکرد ماشین آلات ، زمان توقف ماشین آلات ، میزان ضایعات داشت تا بتوان با این اطلاعات و مقایسه آن با شرایط ایده آل ، اشکالات سیستم را پیدا کرده و آنها را برطرف نمود تا میزان تولید را افزایش داد.یکی از اشکالات بزرگ شرکت های تولید کننده ، دریافت گزارشات دستی از کارمندان است که در بسیاری از مواقع این گزارشات غیر واقعی و تقریبی است که این موضوع سبب میشود تصمامات نادرستی اخذ شده و مشکل را بجای اینکه حذف کند بزرگ تر نماید.
درگذشته این تصور وجود داشت که استفاده از سیستم های جمع آوری دیتا یک راهکار لوکس میباشد و تنها شرکتهای بزرگ توان استفاده از آن را دارند. اما در وضعیت اقتصادی امروز و حضور رقبای بسیار اگر به این موضوع توجه نشود ، قطعا شکست اقتصادی را به همراه خواهد داشت.
در ادامه توضیح خواهیم داد که OEE  تنها راهکاریست که میزان بهره وری خط تولید را به شما نشان خواهد داد و هر مدیر یا سرمایه گذاری نیاز به ارزیابی خط تولید خود دارد تا بتواند بازده سرمایه‌گذاری را بدست آورد.
OEEچیست؟
OEEمخفف   Overall Equipment Effectiveness به معنای اثر بخشی کلی تجهیزات میباشدکه از سه عامل زمان کارکرد، تعداد تولید و میزان ضایعات استخراج میشود. اما دست یابی به OEE صحیح صرفا با گزارشات دقیق و بدون دخالت نیروی انسانی امکان پذیر است.
یک مقدارOEE  صد در صد در واقعیت امکان پذیر نیست و رسیدن به آن غیر ممکن است اما با دقت نظر در گزارشات و پیدا مشکلات و کاستی ها میتوانOEE  را به نزدیک صد در صد رساند.
یکی از بهترین مثال ها در این زمینه مدل بهره وری تویوتاست که در ابتدا برای افزایش بهره وری خط تولید با نصب چراغ سیگنال برای هر بخش به کارگران خود گفت در صورت بروز خطا در بخش خودشان بایستی سریعا شاستی چراغ سیگنال را فشرده تا تعمیرکاران سریعا به تعمیر دستگاه معیوب بپردازند.
در آمارهای جهانی برآورد شده که یک کارخانه با تولید متوسط OEE حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد دارد. اما با استفاده از یک سیستم اسکادا و تحلیل داده های آن میتوان این عدد را ۵ تا ۲۵ درصد افزایش داد. یعنی با همان خط تولید و تا ۴۰ درصد سود بیشتر
Availibility
پس از بررسی گزارشات یکی از عامل هایی که میتوان بهبود بخشید زمان و در دسترس بودن است. برای تولید همیشه یک زمانبندی وجود دارد. زمان شروع کار ، سرعت تولید ، زمان ناهار و استراحت ، وقفه های ناخواسته در کار و احیانا وقفه های عمدی در کار میتواند در یک سیستم ثبت شود تا پس از بررسی ایرادات موجود رفع گردد. بطور مثال ممکن است زمانبندی برای صرف ناهار سی دقیقه باشد امادر عمل بیش از پنجاه دقیقه طول بکشد. که میتوان این اتلاف زمان را مدیریت کرد.
Performance
این شاخص در واقع کاهش تولید در بازه زمان است که عوامل مختلفی در آن تاثیرگذار است. این عوامل میتواند ناکارآمدی اپراتور ، خرابی دستگاه ، کیفیت نامطلوب مواد اولیه ، شرایط محیطی محدودیت جا و …. باشد که باعث میشود ماشین آلات با ظرفیت کامل کار نکند
Quality
این شاخص بیانگر میزان تولیداتی است که دارای تست کنترل کیفیت هستند و در واقع میزان ضایعات نیز توسط این پارامتر مشخص میشود.
شاخص OEE از ترکیب سه عامل بیان شده استخراج میشود.
Availibility*Performance*Quality
هدف از نگارش این مقاله این است که نشان دهد یک سیستم اسکادای توانمند همچون mySCADA میتواند با جمع آوری اطلاعات و ارائه گزارشات دقیق اشکالات را مشخص کرده تا با رفع آنها به افزایش سود و بهره وری رسید.
مثال : فرض کنید یک کارخانه تولید شامپو باOEE ، ۶۵ درصد سالانه سودی در حدود ۲۰ میلیارد تومان داشته باشد. این کارخانه با استفاده از mySCADA میتواند حداقل ۱۰ درصد از عوامل ناکارآمدی خط تولید را شناسایی کند و بدین ترتیب میتواند ۲ میلیارد تومان درآمد بیشتر داشته باشد.

ادامه مطلب

محیط های آبی

 

70% از سطح زمین با آب پوشیده شده است. با این حال، با در نظر گرفتن اقیانوس ها و یخچال های طبیعی قطبی، تنها 1٪ آب شیرین است که می تواند توسط انسان و حیوانات استفاده شود. گرامی داشتن منابع آب به مهم ترین مسئله در جهان تبدیل شده است. برای استفاده کارآمدتر از منابع آب، دلتا با کارایی بالا راه حل های اتوماسیون صنعتی به سیستم های تصفیه آب، معرفی کرده است. با استفاده از سیستم های نظارت هوشمند و HMI، هر جنبه ای از عملیات را می توان کنترل کرده و به حداکثر توانایی رساند.

10

سیستم های تصفیه آب اتوماتیک دلتا به طور خودکار می تواند تست کیفیت آب را انجام داده، و می تواند پمپ را در کارآمد ترین سطح خود نگه دارد. پس از تکمیل فرآیند، آب تصفیه شده به رودخانه و یا اقیانوس روانه خواهد شد. لجن تولید شده در فرآیند تصفیه آب را می توان به خشت برای مواد در ساختمان های سازگار با محیط زیست تبدیل کرد. با یکپارچه سازی سیستم و برنامه های کاربردی ، دلتا آلودگی را کاهش می دهد و باعث استفاده مناسب از منابع آب می شود.

ادامه مطلب

الکترونیک

11

صنعت الکترونیک در سال های اخیر به سرعت توسعه یافته و انواع محصولات الکترونیک و IC به طور مداوم به بازار معرفی شده است. تمام صنایع تولیدی با محیط رقابتی شدید و افزایش دستمزد نیروی کار جهانی مواجه شده است. تحت این شرایط، رقابت برای تمامی بخش های صنعت منجر به تولید با کیفیت بالا و کارآمد شده است. علاوه بر کاهش قابل توجه نیروی انسانی، تولید خودکار بیشتر می تواند به کاهش خطای انسانی و بهبود کیفیت محصول و بهره وری، که بهترین راه حل به منظور افزایش رقابت است تبدیل شود.

سرعت و دقت دو عامل کلیدی برای بهبود بهره وری می باشد. با سالها تجربه در کنترل اتوماسیون صنعتی، دلتا طیف گسترده ای از محصولات اتوماسیون با دقت بالا و سریع و با توجه به نیازهای بازار از جمله درایوهای AC موتور، درایو سروو موتورهای AC و کنترل کننده های منطقی برنامه ریزی، سیستم های دید نوری، HMI، کنترل دما و سنسورهای فشار  را ارائه کرده است. این محصولات راه حل های مختلف یکپارچه برای انجام وظایف کنترل سرعت بالا و دقیق از جمله تغییر، تشخیص، و بسیاری دیگر را تهیه کرده است. علاوه بر کنترل حرکت، دلتا سیستم بینایی ماشین سری DMV به انجام بازرسی دقیق برای بهترین کیفیت محصول را فراهم می کند. بازرسی عالی از جمله موقعیت، تشخیص از راه دور، بازرسی نقص، شمارش و بسیاری دیگر می باشد. این بهترین راه حل برای بهبود میزان عملکرد محصول و راندمان تولید است.

ادامه مطلب

جرثقیل

12

صنایع سنگین از شاخص های مهم قدرت یک کشور است. نیاز به سرمایه گذاری های بزرگ و استفاده از تکنولوژی به روز به طور گسترده ای در استخراج انرژی، اسکله، کشتی سازی، تدارکات، تولید برق، آسانسور و دیگر سیستم های صنعتی استفاده می شود. دلتا با تکیه بر توانایی های خود در اتوماسیون صنعتی مجموعه ای از محصولات صنعتی اتوماسیون صنعت بلند کردن اجسام است که شامل درایوهای AC موتور، PLC ها، HMI، سیستم سروو AC است.. دلتا همچنان به ارتقاء ایمنی، قابلیت اطمینان و کنترل دقیق از بلند کردن جرثقیل به منظور کاهش زمان حمل و نقل و هزینه های نگهداری، ایجاد یک ترکیب برنده برای مشتریان توجه ویژه ای دارد.

ادامه مطلب

صنعت پلاستیک

13

لاستیک و پلاستیک مواد در هر صنعت، از دفاعی و هوافضا به اتومبیل، ماشین آلات، الکترونیک، و ساخت و ساز وجود دارد. صنایع لاستیک و پلاستیک به مدت طولانی نقش ضروری در زنجیره تامین صنعتی ایفا کرده است. با این حال، با رشد آگاهی های زیست محیطی جهانی و ظهور اقتصاد سبز، مواد جدید در حال معرفی و پردازش در برنامه های کاربردی صنعتی بوده و این مسائل در حال شتاب بخشیدن به توسعه و تحول صنایع لاستیک و پلاستیک می باشد. با سالها تجربه حرفه ای در الکترونیک قدرت و کنترل اتوماسیون صنعتی، دلتا الکترونیک طیف گسترده ای از محصولات پیشرو در صنعت به صنایع لاستیک و پلاستیک، از جمله درایو سروو موتور، PLC ها، HMI، کنترل دما، سنسور فشار، تجهیزات برق صنعتی وبسیاری دیگر را ارائه کرده است.دلتا نیز یک راه حل مقرون به صرفه یکپارچه، انرژی ترکیبی از صرفه جویی در سیستم HES ، کنترل سیستم های هیدرولیک معرفی کرده است. با استفاده از فشار دقیق و کنترل جریان، حذف تلفات انرژی در و صرفه جویی در انرژی تا 60٪ را فراهم می کند.  صنایع لاستیک و پلاستیک دلتا با صرفه جویی در انرژی، دقیق، سرعت بالا و ماشین های قالب گیری تزریقی نوآورانه فراهم آورده است. محصولات اتوماسیون پیشرفته دلتا بهترین راه حل برای مشتریان با افزایش رقابت صنعتی خود می باشند.

ادامه مطلب

نساجی

لباس نشان دهنده هویت هر فرد، برای ایجاد پوشاک از منسوجات استفاده می شود.

14

صنعت مد امروزه نیز در محدوده پارچه وارد شده است. صنعت نساجی است که به شدت به کیفیت محصولات اهمیت داده در روند نساجی اتوماتیک متمرکز شده است. برای برنامه های کاربردی ماشین آلات نساجی، اتوماسیون صنعتی دلتا یک مجموعه کامل از برنامه های تجهیزات کنترل که به طور عمده روی مصرف کم قدرت، سرعت بالا، اتوماسیون و دیجیتالی کردن تمرکز دارد ارائه می دهد. با استفاده از PLC به عنوان کنترل کننده اصلی، یک encoderبرای تشخیص موقعیت، درایوهای موتور AC ها یا درایوهای سروو AC برای کنترل حرکت، الزامات نساجی با سرعت بالا و دقت بالا کنترل تنش و کنترل هماهنگ سازی را می توان ایجاد کرد.پارامترها نیز می تواند توسط یک HMI برای تنظیم کنترل دما و تشخیص فرایند تولید، که می تواند به طور موثر در mercerizing ماشین آلات استفاده شود. در ماشین آلات رنگرزی ، ماشین لباسشویی، و ماشین آلات چاپ روی پارچه نیز کاربرد دارد.

ادامه مطلب

بسته بندی

 

15

در یک بازار پر از انتخاب، بسته بندی محصول توجه مصرف کنندگان را نیز جلب می کند. کیفیت بسته بندی، نشان دهنده کیفیت محصول است. بسته بندی های جذاب می تواند در جذب کردن خریداران برای اولین بار کمک فراوانی کرده و در خرید محصولات بسیار مهم است و می تواند یک عامل کلیدی در تصمیم گیری خرید باشد.

برای بسته بندی ، افزایش هزینه نیروی کار، موضوع اصلی است. به طور کامل تولید کنترل خودکار می تواند جایگزین نیروی انسانی، و توسعه صنعت در همان زمان شود و این تبدیل به انگیزه و روند در حال توسعه و رشد مداوم صنعت بسته بندی خواهد شد.

اتوماسیون صنعتی دلتا یک راه حل کلی ،سریع، دقیق، نظارت بر سرعت بالا و ثبات سیستم است که برای صنعت بسته بندی مورد نیاز است. سیستم سروو دلتا، این راه حل از طریق تابع که به سرعت واکنش نشان می دهد و دارای قابلیت اصلاح دقیق برای دستیابی به دقت موقعیت یابی و افزایش بهره وری است را ارائه می دهد. با رزولوشن بالا AC سروو موتور دلتا بدون شتاب و کاهش سرعت اضافی است و سر و صدا را می توان کاهش داد. آسیب به ساختارهای مکانیکی و هزینه های نگهداری نیز تا حد زیادی کاهش یافته است. با DMCNET شبکه کنترل در ارتباط با یکدیگر به ارائه عملکرد بالا برای کنترل حرکت چند محور و اجتناب از ضایعات غیر ضروری با توجه به خطاهای محاسبه و اشتباهات کمک می کند. دستیابی به تولید با سرعت بالا، بهره وری و کیفیت روند اصلی برای صنعت بسته بندی در آینده است.

ادامه مطلب

اتوماسیون ماشین

 16

با پیشرفت در فن آوری اتوماسیون، شرکت ها به جای استفاده از کتابچه راهنمای کار با سیستم های کنترل اتوماسیون مکانیکی در فرایند تولید از اتوماسیون بهره مند شده اند. امروزه، منافع اقتصادی و پیشرفت های تکنولوژیکی است که اتوماسیون برای ایجاد ارزش شرکت و افزایش رقابت صنعتی به ارمغان می آورد. برای برنامه های کاربردی اتوماسیون صنعتی، اتوماسیون صنعتی دلتا نشان می دهد که  با وجود متخصصان حرفه ای R & Dو تجربه در تولید ماشین آلات کنترل اتوماسیون صنعتی و الکترونیک با بهره وری بالا، دقت، راه حل در بخش های بسته بندی، ابزار و ماشین آلات،منسوجات، آسانسور، بالابر و جرثقیل، لاستیک و پلاستیک، و همچنین الکترونیک بسیاری از سالهای خود را برای محصولات و راه حل های با کیفیت صرف کرده است.

ادامه مطلب